Kimler Online

Şu anda 59 ziyaretçi çevrimiçi

 

Film Gerçek Oluyor
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
http://www.gidamarka.com/images/barisboy.jpgHatırlanacağı üzere başrolünü Tom Cruise'ın oynadığı Azınlık Raporu filminde, Tom Cruise Gap mağazasından içeri girdiğinde, kişisel bir reklâm, geçmiş alımlarının bir listesiyle kendisini karşılıyordu.
Ayrıca American Express reklâmı Tom Cruise'a karakterini okuyup peşindeki yetkililerden dolayı kaçmak ister gibi göründüğünü söylemişti. Tüm bunlar birçok kişiye hayal ürünü gelmiş olabilir. Ancak, Microsoft yeni başvurduğu patent ile bu rüyayı gerçek yapmak üzere. Biometric tanımlamanın kişiye özel reklâm ve tanıtımlar için kullanımı.

Patent başvurusunda, mevcut reklâm hedef tekniklerinin zayıf olduğu ve uzmanların tüm sistemin kullanımının imkânsız hale gelmeden önce eski dünya yaklaşımlarının ne kadar daha süreceğini sorguladıkları vurgulanmaktadır.

Geçen hafta patent başvurusu yapılan yeni Microsoft sistemi, herhangi bir ekranı seyreden kişinin kimliğini belirleyip o kişiye özel reklâm ve tanıtımlar gönderebilecek. Sistemin kişiyi tanıması biometric sensörler, kameralar veya daha geleneksel olan oturum açma yöntemleri ile yapılabilecek. Kişi ve konu hakkında taranan bilgilerin değerlendirilmesi ve kişiyi ilgilendiren reklâm ve tanıtımların gönderilmesi bir bilgisayar vasıtasıyla yapılacak.

Taranan bilgiler çok kapsamlı olabilir; kişisel zevk ve hobiler, cinsiyet, yaş, oturduğu yer, meslek, abonelikler, grup üyelikleri, etnik köken, medeni durum, boy, aile içindeki durum (ebeveyn, çocuk), izleyenin adres defteri, ajanda, e-post gelen kutusu, notlar, yaptığı alımlar ve reklâm tercihleri gibi.

Örneğin sistem, televizyon seyreden Kerem Bey'in doğum günü yarın olan bir karısı olduğunu ve ona daha önce bir buket çiçek aldığını ve karısının isminin Sema olduğunu bilecek. Hedef reklâm, Kerem Bey'in tercihleri doğrultusunda, sanal veya fotogerçekçi bir buket yaratıp Sema Hanım'ın yarınki doğum günü için bunu almak isteyip istemediğini sorabilecek.

Bu durumda akla gelen ilk soru şu: Özel hayatın mahrumiyeti ne olacak, elde edilen bu bilgiler kimlerin eline geçecek ve acaba doğru kullanılacak mı? Bu sistem, çoğunlukla, cep telefonu, akıllı telefon, cep bilgisayarları, bilgisayar ekreanları, televizyonlar ve projeksiyonlar gibi evlerde kullandığımız aletleri kapsamaktadır. Tarama sistemi, kişinin evinde veya güvendiği başka bir yerde kurulabilmekte ve kişinin yüklediği bilgileri güvenlik altına alamaya olanak sağlamakta. Sistem ayrıca çocukların hedef reklâmları alamasını engellemek için de ayarlanabilemekte.

Ayrıca, reklâm verenlere ulaşmasını istediğiniz bilgilere de sınırlama getirebiliyorsunuz. Tarama sistemini lokal olarak ta ayarlayabiliyorsunuz ve tarama sırasında sistem isteklerinizle örtüşen bir reklam bulduğunda bunu ekranınıza getiriyor ve reklam veren bu reklamı kimin görüntülediğini kesinlikle bilmiyor.

Uzmanlar bu konuda çelişkili yorumlarda bulunuyor. Yenilikçilere göre özellikle reklâm ve pazarlama alanında çığır açacak bir proje. Muhafazakârlar ise bunun tamamen hayal olduğunu ve henüz böyle bir teknolojinin var olmadığını vurgulamakta. Microsoft ise 6 milyar $'dan fazla yatırım yaptığı projeye çok güveniyor ve inanıyor. Bunun en büyük göstergesi de şimdiden bazı reklam ve tanıtım şirketlerinin satın almaya başlamış olması.Baris BOY
International Marketing Manager
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!