Kimler Online

Şu anda 59 ziyaretçi çevrimiçi

 

Marka Üzerinde Kullanılan İşaretleri Neyi İfade Eder?
(8 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
http://www.gidamarka.com/images/mustafademmir.jpgGenellikle Amerika’da kullanılan TM ve SM ve bütün ülkelerde kullanılan ® işareti neyi ifade eder, kullanım amaçları nelerdir, nasıl kullanılmaktadırlar? TM, Ticari Marka (Trade Mark)’ın kısaltmasıdır. SM, Hizmet Markası (Service Mark) ’ın kısaltmasıdır.
Ticaret Markası (Trade Mark): İmalatı veya ticareti yapılan malların üzerinde veya ambalajında kullanılan markalar ticaret markalarıdır.
Hizmet Markası (Service Mark): Bir işletmenin hizmetlerini diğer işletmelerin hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. Banka, reklamcılık, restoran hizmeti veren firmaların markaları hizmet markalarıdır.
TM, ticari marka sahiplerinin, tescil için patent ofisine başvuru yaptıktan sonra markaları üzerine yazdıkları ibaredir. Hizmet markaları için başvurduktan sonra kullanılan kısaltma SM’dir. Bu kısaltmalar, üzerinde kullanılan markanın henüz tescil edilmediğini ifade eder. Bununla beraber tescil için başvurusu yapılmış manasına gelir. Yabancılar TM veya SM’nin kullanımına, markanın korunması ve geliştirilmesi açısından "Stratejik Geçiş" (Strategic Move) demektedirler. Eğer marka tescil edilmez ise TM veya SM işaretinin kullanılmasına devam edilir. Bunun sebebi potansiyel taklitçilere karşı uyarıda bulunmaktır. Markanın esas sahibi tarafından kullanıldığı güvenini vermek için kullanılır. Marka, incelemenin sonunda patent ofisi tarafından tescile karar verildikten sonra ® işareti kullanılır.
 
® işareti ‘tescil edilmiştir (R: Registered)’ manası taşıdığı için aksi yanıltmaya sebep vereceğinden ancak tescile karar verildikten sonra kullanılır.
® işaretinin ticari ve hizmet ayrımı yoktur.  
Eğer tescili için yeni başvurusu yapılan markanın üzerine aynı zamanda ® işareti de yazılmış ise çoğu ülke patent ofisinin ® işareti hususunda yasal feragatname (disclaimers) istediği görülmektedir. Yani ® işaretinin yasal koruma dışı bırakılacağının peşinen kabul edilmesi manasındadır. Çünkü ® işareti teknik olarak markanın esas unsuru değildir. Tek bir kişinin tekeline verilemez. Her ne kadar hiç kimse tekeline alamaz, almak istemez dense de çeşitli ülke kanunları ‘® işaretinden yasal olarak koruma talep etmiyorum ’ (disclaimers) şeklinde beyanda bulunması gerekmektedir. Hatta Amerika, Güney Kıbrıs gibi ülkeler, başvurulan marka üzerindeki önce şu ® işaretini sil ondan sonra markanı tescil ederim demektedirler.
® işaretinin kullanımı her zaman gerekli midir?
Çoğu kişi markaları tescile karar verildikten sonra büyük bir hevesle markalarının özellikle üst kısmına hem de kocaman bir ® işareti koymayı hayal ederler. Tam tersi bazı marka sahipleri,  yetkili resmi otorite markamı zaten tescil etmiş, korunması için ® işaretine muhtaç olmamam gerekiyor, ® işaretini kullanmak gerekli midir diye sormaktadırlar. Hakikaten güzel bir soru. Çünkü çok sayıda tanınmış, meşhur, lüks ve moda ürün markalarının tescil edilmesine rağmen yanında ® işaretini göremeyebiliyoruz.
Uzmanlara göre ® işaretini kullanmak mecbur ve gerekli değildir. Ama potansiyel taklitçilere karşı markanızın yasal koruma altında olduğu uyarısı açısından kullanılabilir. Şu da bir gerçektir ki en çok taklit edilen ünlü markalar olmasına rağmen, neden ünlü markalar ® işaretini kullanmazlar?
Bunun cevabı şudur. ® işaretinin kullanımı, her ne kadar resmi otorite tarafından verilmiş bir onur sayılsa da maalesef estetik açıdan testlerden geçememiş ve iyi not alamamıştır. Estetik hususunda oldukça bilinçli fokus gruplar önünde geçirilen ürün paketleri üzerinde yapılan testlerin defalarca denenmesine rağmen, estetik sebepten olsa gerek, bu bilinçli fokus grubu, ® işaretinin kullanılmaması istemiştir. İşte ünlü markalar bundan dolayı tescil edilmesine rağmen ® işaretini kullanmamaktadırlar. Ama tabiî ki tescil edildikten sonra ® işaretini kullanmak her marka sahibinin hakkıdır. 

Mustafa DEMİRKAYA
Adres Patent Ltd. Şti.
Yurtdışı İşlemler Bölüm Müdürü
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!